INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Kierdej h. Bełty  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kierdej Władysław h. Bełty (zm. 1647), marszałek grodzieński, działacz sejmowy. Pochodził z rodziny osiadłej w pow. grodzieńskim, której przedstawiciele od dóbr Radziwonowicze zwani byli Radziwonowskimi. Syn Kierdeja Radziwonowskiego i Zofii Wołłowiczówny, brat Eustachego Kierdeja, kaszt. żmudzkiego. Karierę rozpoczął jako urzędnik skarbu litewskiego, na czele którego stał jego bliski krewny Jarosz Wołłowicz, podskarbi w. lit. W grudniu 1614 r. zawiózł K. do Smoleńska pieniądze i rachunki skarbowe dla wojska chodkiewiczowskiego. Pracował także w kancelarii w. lit. jako sekretarz królewski i regent. W r. 1633 odstąpił urząd korzenniczego i śpiżarniczego W. Ks. Lit. za konsensem królewskim Andrzejkowiczowi. Ok. 1630 r. otrzymał podstolstwo grodzieńskie po swoim bracie Eustachym, a w r. 1638 został pisarzem ziemskim grodzieńskim. W r. 1634 był lustratorem dóbr królewskich. W październiku 1639 r. obrany został marszałkiem izby poselskiej na sejmie warszawskim. Wybór jego był wynikiem kompromisu między dysydentami, kierowanymi przez K. Radziwiłła, i katolikami litewskimi, których przywódcą był A. Radziwiłł, kanclerz W. Ks. Lit. K. dn. 6 X przy wygłaszaniu mowy z okazji otwarcia sejmu wsławił się «piękną wymową». Nie potrafił jednak pokierować z pomyślnym skutkiem obradami poświęconymi głównie sprawom redukcji wojska i zapłaty zaległego żołdu z powodu wzburzenia wywołanego sprawą o wakanse i incompatibilia. Sejm został zerwany 16 XI. W r. 1644 K. został marszałkiem grodzieńskim. Zmarł 24 XI 1647 r., pochowany u bernardynów w Wilnie, w początkach 1648 r.

 

Estreicher; Boniecki; Niesiecki; Uruski; – Tyszkowski K., Wojna o Smoleńsk, 1613–1615, Lw. 1932 s. 143; – Mowa J. W. Jmci Pana Kierdeia pisarza grodzińskiego, marszałka poselskiego upominając się o rozdanie wakansów, oraz Pożegnanie po zerwanym sejmie J. M. Pana Władysława Kierdeia pisarza grodzińskiego, marszałka poselskiego do J. K. Mci, 1639, Ostrowski-Danejkowicz J., Swada polska, L. 1745 I 1, 266; [Radziwiłł A. S.]; Pamiętniki Albrychta Stanisława x. Radziwiłła…, Wyd. E. Raczyński, P. 1839 I 418 n.; Tjažby Litovskich Krestian, Cz. I, Wyd. K. Jablonskis, Wil. 1959; – AGAD: Arch. Radziwiłłów dz. V, teka 147, nr 6691 (listy E. Kierdeja, brata K-a, do A. Radziwiłła, marszałka w. lit.), BOZ rkp. 90, s. 305, 317, 323.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jan Kazimierz Kierdej h. Bełty

1 poł. XVII w. - kwiecień 1685 kasztelan trocki
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Krzysztof Skarbek h. Abdank

ok. 1630 - 1706, przed 27 III
kasztelan halicki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.